Adaptacja projektów gotowych

Co to jest adaptacja projektu?

Nie każdy wymarzony projekt spełnia wymagania przepisów prawnych lub pasuje do zakupionej działki. Dlatego najpierw następuje adaptacja gotowego projektu domu z przepisami, a następnie z oczekiwaniami inwestora. Dopiero potem załącza się projekt do wniosku o pozwolenie na budowę. Sama adaptacja projektu składa się z części obowiązkowej i dobrowolnej. 

Obowiązkowa polega na przystosowaniu projektu do miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego lub decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowaniu terenu. Mowa jest np.: o dostosowaniu kształtu domu do kształtu działki. Wykonuje się również projekt zagospodarowania przestrzennego działki wraz z częścią opisową. Wszelkich wymienionych czynności dokonuje architekt adaptujący. Jest to osoba posiadająca uprawnienia projektowe i aktualne zaświadczenie o przynależności do Izby Architektów lub Inżynierów Budownictwa. Właśnie architekt przejmie również funkcję projektanta budynku i odpowiedzialność za powstałe zmiany. 

 

Jakie zmiany można wprowadzać przy adaptacji projektów? 

Adaptacja dobrowolna dotyczy zmian sugerowanych przez klienta np.: położenia ścian działowych, rozmiarów okien lub drzwi czy zmian funkcjonalności pomieszczeń. Jednak są one zależne od gotowego projektu. Na co uważać przy wyborze gotowego projektu? Prawa autorskie chronią każdy gotowy projekt, dlatego wprowadzanie zmian nie jest dowolne. Należy pamiętać, że zmian w gotowym projekcie dokonuje się wyłącznie w zakresie określonym w dokumentacji. Przed zakupem gotowego projektu doradzamy zapoznanie się z dokumentacją, która opisuje, na jakie zmiany pozwala projekt, a jakie są niemożliwe.

Jeśli jest to gotowy projekt naszego autorstwa, to można dokonać zazwyczaj wielu zmian. Dotyczą one m.in. możliwości wybudowania piwnicy, zmian wymiarów fundamentów, liczby i układu okien, drzwi, zastosowania innych materiałów do wykonania poddasza czy elewacji. Zadaniem zmian dobrowolnych jest dostosowanie projektu do wymagań i oczekiwań klienta, a my to doskonale rozumiemy.

 

Jakie są niezbędne dokumenty do adaptacji projektu i ile kosztuje adaptacja projektu?

Do dokumentacji niezbędnej zaliczamy:

  • 4 egzemplarze dokumentacji projektu,

  • mapę geodezyjną do celów projektowych,

  • Decyzję o Warunkach Zabudowy albo Wypis oraz Wyrys z Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego,

  • warunki techniczne dotyczą przyłącza gazowego, elektrycznego, kanalizacyjnego, wodociągowego, o ile występuje możliwość podłączenia do nich budynku. 

Dodatkowo jest wymagane: decyzja o wyłączeniu produkcji rolnej i leśnej czy uzgodnienia melioracyjne.

Koszty adaptacji projektu uzależnione są od wielu zmiennych, czyli ich ilości i rodzaju. Kosztorys opracowany zostaje po zapoznaniu się z oczekiwaniami inwestora, wizji działki czy normami prawnymi.

 

Jak możemy pomóc przy adaptacji gotowego projektu?

W przypadku pozwolenia na adaptacje gotowego projektu i uzyskaniu pełnomocnictwa do zmian w projekcie możemy reprezentować Państwa przed organami administracji publicznej. Nasz projektant adaptujący pomoże Państwu przy wypełnianiu wszelkich wniosków, pism, oraz przy analizie dokumentacji projektu. Dodatkowo załatwi wymagane dokumenty i przygotuje dokumentację projektową wraz z wnioskiem o pozwolenie na budowę. Dzięki temu unikną Państwo konfrontacji z zawiłymi przepisami polskiego prawa, błędów i zaoszczędzą wiele czasu. 

Uzyskane środki i zaoszczędzony czas zainwestują Państwo już w planowanie etapów budowy i kompletowanie materiałów budowlanych. Oferujemy również konsultacje przy doborze materiałów i planowaniu budowy. Nasza pomoc pozwoli na szybką i bezproblemową realizację całej inwestycji. Taka współpraca może przyspieszyć proces budowy nawet o kilkadziesiąt dni.

Jesteś zainteresowany naszą ofertą? Skontaktuj się z nami.

Z chęcią poznamy potrzeby naszych Klientów. Zapraszamy Cię na niezobowiązujące i bezpłatne spotkanie do naszego biura.

Kontakt
Panda projekt

Zadaj nam pytanie!

Wypełnij poniższy formularz - postaramy się jak najszybciej odpowiedzieć na Twoje pytanie.