Projektowanie budynków inwentarskich

Co to są budynki inwentarskie?

Prawo budowlane określa budynki inwentarskie jako obiekty budowlane służące gospodarce rolnej do celów produkcyjnych, gospodarczych i inwentarsko-składowych. Często jednak budynki inwentarskie nie stanowią zwartej architektury. Mogą znacząco różnić się od siebie ze względu na funkcjonalność i przeznaczenie. Wyróżniamy trzy rodzaje zabudowy budynków inwentarskich:

  • pawilonowe – pojedyncze budynki o określonych funkcjach i przeznaczeniu, zazwyczaj zorganizowane w układ rzędowy, grzebieniowy, pierścieniowy wachlarzowy czy gwiaździsty,

  • blokowe – kilka bloków tworzy jeden kompleks,

  • monoblokowe – jeden obiekt pełni rolę kompleksowego budynku, charakteryzuje się wielozadaniowością, różnorodnym przeznaczeniem i zwartą zabudową.

Projekty budynków inwentarskich uwzględniają nie tylko funkcjonalność i zabudowę, ale także gatunek zwierząt, jakie będą w nich hodowane. Każdy budynek ze względu na gatunek zwierząt np.: trzody chlewnej, bydła czy owiec przewiduje inne rozwiązania funkcjonalno-przestrzenne czy technologiczne. Mowa jest o zapewnieniu np.: odpowiednich warunków klimatycznych, przestrzeni czy wyposażenia sanitarnego, które decydują o rezultacie chowu.

 

Na czym polega projektowanie budynków inwentarskich?

Projektowanie budynków przeznaczonych pod hodowlę zwierząt wymaga zastosowania większej ilości norm niż w przypadku np.: budynku jednorodzinnego. Jakie są niezbędne dokumenty? Zaliczamy do nich:

  • warunki zabudowy lub Wypis i wyrys z MPZP,

  • warunki techniczne od gestorów sieci,

  • decyzję środowiskowa, jeżeli projekt danego obiektu tego wymaga. 

Projektując natomiast musi uwzględnić:

  • przepisy unijne i eksportowe innych państw kupujące polskie wyroby produkcji zwierzęcej,

  • normy i warunki zootechniczne dla każdej kategorii zwierząt,

  • funkcjonalność rozwiązań konstrukcyjnych oraz wyposażenia,

  • energooszczędność – efektywne zużycie energii,

  • bezpieczeństwo i ergonomię,

 

Gotowy czy indywidualny projekt budynku inwentarskiego?

Proponujemy Państwu zarówno gotowe projekty budowlane, jak i indywidualne projekty budynków inwentarskich. Gotowe projekty budynków inwentarskich naszego autorstwa można w większości wypadków zaadaptować do wszelkich, wymienionych wyżej norm prawnych i budowlanych. Wszelkie zmiany będą dostosowane do Państwa koncepcji oraz funkcjonalności, przeznaczenia i przepisów zagospodarowania przestrzennego.

Indywidualne projekty budynków inwentarskich dedykujemy inwestorom o bardzo sprecyzowanej koncepcji i specyficznych wymaganiach. Nasi najlepsi eksperci uwzględnią Państwa pomysły, rozwiązania – nawet wymagające, które będą zrealizowane dzięki ogromnemu doświadczeniu i wiedzy zawodowej naszych architektów.

 

Jak projektujemy budynki inwentarskie?

Rozpoczynamy od wywiadu z klientem i zapoznajemy się z jego oczekiwaniami, pomysłami czy wątpliwościami. Dokonujemy audytu działki – terenu, na którym ma powstać budynek czy kompleks budynków inwentarskich. Analizujemy wszystkie zmienne łącznie z przepisami budowlanymi, aktami prawnymi, a w tym z przepisami Unii Europejskiej. Tworzymy unikalną koncepcję, odpowiadającą potrzebom inwestora, tworzymy kosztorys projektu budynku inwentarskiego i oczywiście sam projekt architektoniczno-budowlany. Sporządzamy także projekt zagospodarowania przestrzennego terenu. Jeśli przekażą nam Państwo pełnomocnictwa, to kompletujemy pełną dokumentację, sporządzamy wniosek o pozwolenie na budowę i zastępujemy Państwa podczas trudnych procesów administracyjnych – reprezentacja w urzędach.

Dzięki kompleksowej usłudze klient zajmuje się już nabywaniem materiałów budowlanych i organizacją budowy. Możemy również oddać do dyspozycji klienta kierownika budowy, który wykona projekt w sposób wzorcowy, gdyż będzie znał go w 100%. Połączenie wielu usług pozwoli zaoszczędzić czas, uniknąć dodatkowych kosztów i wykonać inwestycję w założonym terminie.

Jesteś zainteresowany naszą ofertą? Skontaktuj się z nami.

Z chęcią poznamy potrzeby naszych Klientów. Zapraszamy Cię na niezobowiązujące i bezpłatne spotkanie do naszego biura.

Kontakt
Panda projekt

Zadaj nam pytanie!

Wypełnij poniższy formularz - postaramy się jak najszybciej odpowiedzieć na Twoje pytanie.