Projekty użyteczności publicznej

Na czym polega projektowanie budynków użyteczności publicznej?

Budynek użyteczności publicznej według Rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dn. 12 kwietnia 2002 r. jest przeznaczony na potrzeby np.: administracji publicznej, wymiaru sprawiedliwości, kultu religijnego, oświaty, szkolnictwa, opieki zdrowotnej, obsługi pasażerów w transporcie kolejowym czy powietrznym. Mogą to być również budynki socjalne, biurowe czy sprzedażowe.

Projektowanie budynków użyteczności publicznej jest stricte ukierunkowane na funkcjonalność i przeznaczenie samego budynku. Bardzo ważne jest ich pierwotne przeznaczenie, ponieważ determinuje ono niezbędne elementy typu widna, zsyp na śmieci, czy specyficzny układ na określonym terenie – działce. Przykładem może być duża powierzchnia budynku względem działki, gdzie przepisy ściśle określają odległości ścian budynku od granic działki.

 

Jak wygląda projekt budynku użyteczności publicznej?

Niezbędną dokumentację projektu budynku użyteczności publicznej tworzy m.in. projekt architektoniczno-budowlany, projekt zagospodarowania przestrzennego działki lub terenu, czy oświadczenie odpowiednich jednostek, jeśli chodzi o kwestię dostaw mediów – wody, energii, ciepła i gazu.

O dokumentację i o pozwolenie na budowę nie muszą się Państwo martwić. Nasz architekt, projektant zadba o pełną i prawidłową dokumentację projektu, a z pełnomocnictwem może złożyć wniosek o pozwolenie na budowę. Na życzenie reprezentujemy klienta przed administracją publiczną.

Ile trwa to czasu? Projekty budynków użyteczności publicznej tworzone są zgodnie z wytycznymi klienta, normami prawno-budowlanymi i zagospodarowaniem przestrzennym działki. Im więcej uprawnień ma nasz projektant, architekt, tym szybciej doprowadzimy do zakończenia prac projektowych. Zamówienie u nas projektu spowoduje, że jako autor projektu nie musimy adaptować gotowego projektu budynku i wnosić o pozwolenie na zmiany w projekcie. Sami ich dokonujemy po konsultacji z klientem bez zbędnej i czasochłonnej biurokracji.  Tworzymy projekty budowlane z kosztorysem, co powoduje, że od początku współpracy są Państwo świadomi kosztów projektu budynku użyteczności publicznej oraz budowy.

 

Wybrać gotowy czy indywidualny projekt budynku użyteczności publicznej?

Gotowe projekty budynków użyteczności publicznej należy adaptować, czyli dostosować do wyżej wymienionych norm. Jeśli projekt jest naszego autorstwa, to jego adaptacja nie jest problemem, ponieważ sami nakładamy zmiany na swój projekt. Niestety, ale projekt zewnętrzny stawia pewne wymagania. Każda zmiana wymaga zgody autora, a dokumentacja pokazuje, jakie zmiany można wprowadzić, a jakie są niemożliwe. Niektóre gotowe projekty są mało elastyczne, co wiąże się z ogromnymi ograniczeniami.

Indywidualny projekt budynku użyteczności publicznej ma więcej zalet. Można na bieżąco go dostosowywać do potrzeb klienta np.: zmiany funkcjonalności pomieszczeń, położenia ścian, okien, drzwi. Do tego projekt jest automatycznie zaadaptowany do obowiązujących przepisów prawno-budowlanych i zagospodarowania przestrzennego terenu. Nie trzeba będzie np.: zmieniać kąta nachylenia dachu według przepisów. Nie zmieni się estetyka budynku i funkcjonalność, co może mieć kluczowe znaczenie dla klienta.

Zapraszamy Państwa do kontaktu z nami i konsultacji rozwiązań projektowych. Wspólnie z naszymi ekspertami poznają Państwo nowe możliwości i ukryty potencjał własnych pomysłów. Nasi specjaliści pokażą nie tylko funkcjonalne i estetyczne rozwiązania w projektach, ale także innowacyjne koncepcje, o których istnieniu Państwo nie mieli pojęcia. Z nami uzyskają Państwo nową perspektywę, czyli innowacyjność oraz optymalizację kosztów i czasu realizacji inwestycji. Dzięki fachowej pomocy skrócimy czas trwania projektowania i obniżymy jego koszty, przez unikanie zbytecznych zmian czy poprawek.

Jesteś zainteresowany naszą ofertą? Skontaktuj się z nami.

Z chęcią poznamy potrzeby naszych Klientów. Zapraszamy Cię na niezobowiązujące i bezpłatne spotkanie do naszego biura.

Kontakt
Panda projekt

Zadaj nam pytanie!

Wypełnij poniższy formularz - postaramy się jak najszybciej odpowiedzieć na Twoje pytanie.